We are a leading Wholesale Trader of aluminium street light pole and street light pole from Kolkata, India.
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 3M |
| Height | 3M |
| Pole Shape | Decorative |
| Material | Aluminium |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Usage/Application | Use For Street Light |
| Surface Finish | Color Coated |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
| Pole Type | Tubular |
| Pole Diameter | 1.5 Inch |
| Wall Thickness | 5mm |
The 6-meter Aluminium Street Light Pole is designed to provide premium lighting solutions for urban, industrial, and commercial areas. Crafted from high-quality aluminium, this pole offers superior durability, corrosion resistance, and a sleek modern look that enhances the aesthetic of any outdoor space.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Height | 5 Meter |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Use For Street Light |
| Surface Finish | Polished |
| Pole Type | Tubular |
| Pole Diameter | 2.5 Inch |
| Wall Thickness | 8mm |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Pole Type | Decorative |
| Material | Aluminium |
| Arm Type | Single Arm |
| Application | Street Lighting |
| Usage/Application | Use For Street Light |
| Surface Finish | Color Coated |
| Finish | Galvanized & Painted |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Pole Diameter | 1.5 Inch |
| Wall Thickness | Thickness |
| Pole Type | Tubular |
| Pole Height | 9 Meter |
| Height | 12 Meter |
The 12-meter Aluminium Street Light Pole is designed to provide premium lighting solutions for urban, industrial, and commercial areas. Crafted from high-quality aluminium, this pole offers superior durability, corrosion resistance, and a sleek modern look that enhances the aesthetic of any outdoor space.
Deep Jaiswal (Proprietor)
Deep Chand Pipe Fitting
199a, Muktaram Babu Street, Thanthania
Kolkata - 700007, West Bengal, India